Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.12.2012 10:47:31 

Naši mazlíčci

Články a zajímavosti

      

Články, zajímavosti - Rozmnožování králíků

             Připouštění králic        

Takže především, králice musí být zdravé. Nejčastěji připouštíme v měsících prosinci a lednu. Toto včasné připouštění provádíme z důvodů vystavování mláďat (neorganizovaní chovatelé mohou o měsíc později). Další zásadou je, že králice určené k dalšímu chovu prošly pečlivým výběrem.  Další důležitou podmínkou je, aby králice byla pohlavně vyspělá a urostlá. Rozhodující jsou měsíce stáří a váha, např. u malých a zakrslých plemen věk 6 měsíců, u plemen středních a velkých je to 8 měsíců. Váha minimálně dle stanovené hmotnosti pro posuzování.
A teď k vlastnímu připouštění. Nejprve prohlédneme pohlaví samce, zda není podrážděné, zarudlé a zda nemá pohlavní nákazu králíků - syfilis. Totéž provedeme i u samic, s výjimkou překrvení zevních pohlavních orgánů, které jsou významnou podmínkou říje králic, ale nemusí být vždy.

Zásadně se králice pouštějí do kotce samce z důvodu větší agresivity králic v domácím prostředí a delší doby seznamování samce s kotcem samice. Říjící samice se snaží umožnit páření pozdvihnutím zadečku a kolmým srovnáním pírka. Někdy se stává, že sama přebírá úlohu samce, ale po chvíli přebere dominantní úlohu samec a po obejmutí těla králice dojde k vlastnímu pářícímu aktu. Po spojení se samec skulí na boční stranu. Takto zůstávají několik vteřin a zpravidla králice opouští tuto polohu jako první.Důležitá je kontrola chovatele při páření, protože některé králice jsou tak agresivní, že by mohly i samci ublížit pokousáním. Je-li králice vůči samci nevšímavá, zpravidla ho nepřijme a tudíž není v říji. Samce nenecháváme zbytečně pohlavně vysilovat a králici odebereme. Po 5 až 7 dnech toto opakujeme, až se podaří říji vyprovokovat a králici úspěšně připustit.

  
Březost králic

Po pohlavním spojení králíků teprve dochází u králice k vyplavování vajíček a to zhruba do 10 hodin. Odborná literatura udává, že ejakulát samce je schopný oplození v pohlavních orgánech samice 24-30 hodin a dosahuje objemu v průměru 0,7 ml. Proto bohatě stačí jeden skok a jak jsem už řekl, 5-7 den provedeme kontrolní připuštění. Odmítne-li králice samce, je možné, že byla oplodněna jak se říká “na poprvé”. Nejlépe po 14 dnech, kdy už jsou plody velké asi 1,2 cm a tudíž rozeznatelné od bobků, provedeme vyšetření na březost králic. Králici si položíme hlavou k sobě, levou rukou ji fixujeme v zátylku, zároveň i s ušima a pravou rukou (nebo tou citlivější) projíždíme směrem k hrudnímu koši. Určování březosti vyžaduje cvik a musí se provádět opatrně a s citem, ale není třeba se zase přehnaně bát. Zkuste to.

Po zjištění březosti je potřeba přemístit králici do důkladně vyčištěného a vydezinfikovaného kotce. V tomto si musíme pospíšit, protože manipulace s králicí by měla proběhnout nejpozději týden před předpokládaným porodem, neboť v pozdějším, pokročilejším stadiu březosti by citlivější králice mohly předčasně porodit a roztahat nebo dokonce sežrat svá čerstvě narozená mláďata. Prostě před kocením musí mít absolutní klid. V tomto období je také nejlepší termín k podání kokcidiostatik, např. EsB3,Sulfadimidin, které se mi na doporučení mého veterinárního lékaře osvědčilo a už dva roky se neprojevují příznaky kokcidiozy u mých králíků. Nechci dělat výrobci ani tomuto přípravku reklamu, ale jeho účinnost při tradičním chovu králíků je zatím opravdu vynikající a to je pro nás, chovatele, velmi důležité.Doba březosti trvá u králice v průměru 31 dnů ode dne zapuštění. Při delší době březosti, tj. nad 31 dnů, bývá menší počet mláďat a naopak při kratší době březosti bývá mláďat více. Délku březosti ovlivňují i podmínky chovu. V zimním období se mláďata rodí později.

Je-li králice neklidná a začne-li si tvořit hnízdo, vytrhávat srst pod krkem a kolem mléčných bradavek, vypadá to na příznaky začínajícího porodu.
                                                               

                                                                               

 

 

TOPlist