Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.12.2012 10:47:31 

Naši mazlíčci

Anatomie a krmení

  Anatomie a krmení     

Původ králíků

Králík domácí je monofyletického původu.Vznikl z divokého králíka a byl zdomácněn v jihozápadní Evropě koncem starověku.Dnes je chováno mnoho plemen, která se liší zejména barvou,raností, velikostí a užitkovostí.Králík patří k nejplodnějším druhům zvířat, je chovatelsky nenáročný a přináší mnohostraný užitek.

Kosterní soustava

Kostra hlavy, krku, trupu, hrudních a pánevních končetin vytváří podklad pro svalovou soustavu a ochranu některých dalších částí králičího těla.

KOSTRA králíka má 212 kostí.Mohutně jsou vyvinuty obratle bederní páteře, kosti pánve a pánev. končetin pro dobrou motoriku.Hmotnost kostry je kolem 12% z celkové hm. těla.Nejintenzivnější vývoj kostí je ve 4-6měsíci.V tomto období je nutné podávat plnohodnotnou na vápník a fosfor bohatou stravu.Ke správné tvorbě kostí pomáhá i vitamín D.

Zvláštní postavení mezi kostmi těla mají zuby.Chrup dospělého králíka má 28 zubů, mláďata se rodí se 16 zuby.

V horní části ma dospělý králík pár velkých dlátovitých trvale dorůstavajících řezáků a za nimi pár malých řezáků, 3 páry stoliček a 3 páry zubů třenových.

V dolní čelisti nemá malé malé řezáky a chybí jeden pár zubů třenových.

Anatomické uspořádaní kloubů umožnuje pohyb dolní čelistí do stran, nikoliv dopředu.Tzn.potrava je rozmělňována pohyby dolní čelisti do obou stran.  

Trávící soustava

Dutina ústní - významnými org. jsou zuby ,jazyk a pysky.Rozmělněná a prosliněná potrava putuje dále do hltanu a jícnu poté do žaludku- je jednokomorový a má objem podle stáří a plemene kolem 50 - 200 cm.Leží převážně v levé polovině břicha a přiléhá k bránici a játrům.Králík nezvrací ani neprdí.Střeva - tenké střevo - dvanactník a lačník kolem 3m.Tlusté střevo - 120 150 cm.Do dvanáctníku ústí žlučovody z jater a vývod slinivky.Natrávená potrava putuje z tenkého do tlustého střeva poté přechazí v konečník a poté do řitního otvoru který je uzavřen svalnatým svěračem.

Játra - produkují fermenty žluči pro dobré trávení a jsou čistící stanicí těla.

Koprofagie = požírání svého trusu je u králíků fyziologickým jevem.Mimo běžný trus produkují tzv. měkké bobky (světlé barvy, pokryté slizem,hroznovité útvary) které pojídají a takto přijímají velké množství bílkovin, vitamíny skupiny B i K a zejména mikrofloru z trávícího traktu.A bohužel  tady se nejvíce králíci nakazí kokcidií.

Zajímavost - celková delka zažívacího traktu je 10 až 12x delší než délka těla králíka.

První zbytky opouštějí trakt za 24-48 hodin po přijetí potravy.

Největší část živin tj.70-80% je vstřebávána střevní sliznicí.

Nervová soustava -     

Centrální nerv.soustava

Je tvořena míchou, mozkem, a periferními nervy, řídí činosti které jdou ovládat vůlí.

Vegetativní soustava

Řídí vůlí neovladatelné funkce(činnost srdce,dýchacího centra..apod)

Smyslové orgány- králík má dobře vyvinut sluch,a čich, hmatové chlupy.při rozmnožování jsou důležité pachové vjemy(feromony)

Oběhový systém

Tvoří - krev, cévy,soustava mízních uzlin a slezina.Srdce pulzuje 120 - 150 pulzů/min. zajiš´tuje tím oběh krve v celém těle a tím i okysličování tkání a přenos živin a vylučování splodin metabolismu.Teplota je mezi 38.5 - 39.5 C.Krev - představuje kolem 5-7% hmotnosti.Význam má při regulaci uvedených funkcí ale zajištuje i obranu proti nákazám.Pro správnou funkci org. jsou významné i mízní cévy a mízní uzliny .Ve slezině dochází k zániku většiny červených krvinek a je zásobárnou krve.

Pohlavní aparát

Samčí pohl.orgány - párová varlata a nadvarlata, přidatné pohlav. žlázy, prostata, šourek, a pyj.Spermie jsou nejmenšími buňkami v těle a vyrváří se v kanálcích varlat uložených v kožních vacích šourku.Objem ejakulátu je cca 0.2-3 ml v 1mm čtverečním je 150.000 - 2 000 000 spermií. Nejvíce spermií dosahují samci okolo 14. měsíce stáří.

Samičí pohl.orgány - párové vaječníky, vejcovody,děloha, pochva a vulva.Ke spojení spermií a vajíčka dochází po nakrytí samcem kdy ejakulát proniká do vejcovodu a tam se spojí s vajíčkem.Říje u králíků je provokovaná tzn. vajíčka se uvolňují až po páření!

Králice má dvojitou dělohu kdy se může stát že při dodatečném oplození dalších vajíček již v průběhu březosti se narodí mláďata ve dvou termínech.

Vývoj plodu-Probíhá tak, že 75% hmotnosti plodu, přiroste až v 4 týdnu březosti.Proto mají být samice krmeny kvalitně ale nebýt překrmovány.Anatomické uspořádání dělohy umožňuje zkušenému chovateli kontrolovat pohmatem asi 18 den po zabřeznutí vyvíjící se plody.(Rukou zajedete mezi zadní nohy na břicho a měli byste cítit malé hrbolky.)

Kůže

Králičí kůže se skládá z vlastní kůže a podkoží.

Vlastní kůže se skládá z povrchové, velmi tenké vrstvičky (asi 25 tisícin mm) nazývá se pokožka.

Pod pokožkou je silnější vrstva vlastní kůže zvaná škára.Ve škáře koření chlupy a potní mazové žlázy.

Podle tloušťky a délky chlupů rozlišujeme: Pesíky, polopesíky a chlupy podsadové.

LÍNÁNÍ – je výměna srsti.záleží na stáří, kondici králíka a hlavně na počasí.Dospělí králík líná 2x do roka.Od září do listopadu je shazována letní srst.Poté narůstá hustá, dlouhá a jemná zimní srst.

Do kožní soustavy patří i drápy ,žlázy(potní mu chybí) má pachové.

 

 

                                                                                        

Zrak - Králičí zrak je uzpůsoben především k tomu, aby rychle zjistil blížící se nebezpečí - ať už přichází z kteréhokoli směru. Jeho oči jsou posazeny poměrně vysoko a ke všemu na stranách hlavy. To králíkovi umožňuje vidět skoro v rozsahu 360 stupňů, stejně tak jako vysoko nad hlavu. Má to však jeden háček - přímo před obličejem nevidí nic. To však vyrovnávají uši a nozdry. Důsledkem tohoto posazení očí se jeho zorné pole v jednom místě překrývá. Tento centrální slepý bod králíkovi neumožňuje prostorové (3D) vidění blízkých objektů. Králíci mají rovněž omezené vidění barev.

Sluch - králík slyší perfektně, má velké citlivé uši, které může otáčet nezávisle na sobě a tak zaznamenat nejen tichý šum, ale i místo, odkud přichází. Nezpůsobujte mu ale nepříjemnosti velkým hlukem (křik nebo pronikavé ptačí hlasy mu rozhodně nejsou příjemné).
Čich - ušákův nejvyvinutější smysl. Jak jste si určitě všimli, je jeho čenich neustále v pohybu. Není divu, vždyť disponuje více než 100 miliony čichových buněk, tudíž cítí i ten nejslabší pach. Proto se králíci, jak divocí, tak domácí, dorozumívají svými pachy a neustále značkují (nebojte, vy to necítíte).
Chuť - Má pouze 8000 chuťových buněk (pejsek jich má 6x víc), to však ještě neznamená, že nemá své oblíbené pokrmy. Na druhou stranu, rozlišit jedovaté rostliny od dobrých, to je už nad jeho možnosti.
Hmat - králíkovy hmatové vousky šířkou odpovídají šířce těla. Nachází se také nad očima a na bradě a králíček se podle nich dovede orientovat i ve tmě. Nemá však rád, když mu na vousky šaháte.

                                                                                        

 

 Výživa a krmení králíků

Z předkládaných krmiv. Mají funkci budovací, stave hlediska anatomie a fyziologie  můžeme králíka zařadit mezi býložravce. Znamená to, že své potřeby po stránce výživy musí uskutečňovat přeměnou látek rostlinného původu na látky tělu vlastní, což je na látky živočišného charakteru. Ty potřebuje pro látkový metabolismus a dále zajištění produktů – masa, srsti, kožešin, mléka.

Živiny organismus získává z vnějšího prostředí z různých druhů bní, energetickou a řídící.

Dusíkaté látky - BÍLKOVINY-   Význam bílkovin pro králíka spočívá v základní stavební složce živé hmoty – tj. při tvorbě svalstva, krve, mízy žaludeční a střevní šťávy, tvorbě srsti a kůže, enzymů, hormonů a vitamínů, které ovlivňují a řídí životní děje.

AMIDY - Dusíkaté glykosidy jsou hlavně v listech, prudce jedovatý  pro králíky je solanin, obsažený v klíčcích brambor

DUSITANY, DUSIČNANY, AMONIAK - Obsaženy mohou být v mladých rostlinách, silážích a u krmiv, která byla přehnojena. Mohou způsobit i hromadný úhyn.

Největší spotřebu bílkovin má organismus v době rozmnožování (reprodukce) u březích, kojících králic, v době línání, růstu vlny, odchovu a růstu mláďat.   

1. Cukry jsou zdrojem energie.

2. Tuky jsou koncentrovaným zdrojem energie, které příznivě ovlivňují růst, pružnost  a lesk srsti. Zdrojem jsou především olejniny  - lněné semeno a slunečnice.

3.     Vláknina je podpůrná složka rostlinných buněčných stěn.Z hlediska fyziologie  trávení vláknina vyvolává mechanickou nasycenost a podporuje peristaltiku střev. Ovlivňuje stravitelnost krmiva

4.     Minerální látky se podílí na stavbě kostry, ovlivňují činnost trávícího ústrojí, cévní a nervovou soustavu.Největší požadavky mají březí a kojící králice a mláďata.Vápník – při jeho nedostatku vzniká u mláďat křivice, u dospělých králíků lomivka. Zdrojem vápníku číslo jedna je kvalitní vojtěškové, případně jetelové seno. Fosfor má význam při energetickém metabolismu, nedostatek způsobuje nechutenství, poruchy růstu a pohybového aparátu, může se podílet i na nižším zabřezávání. Bohatým zdrojem jsou pšeničné otruby.  Hořčík při nedostatku způsobuje nechutenství, pohybové potíže a předrážděnost. Sodík a chlór (sůl) zlepšují chuť krmiv, podporují růst, regulují pH v těle, zabezpečují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Nedostatek sodíku způsobuje malou produkci mléka. Nejvíce sodíku obsahují okopaniny. Na den se doporučuje dávka 0,1 – 0,25 g / l ks  sole. Při předávkování hrozí nebezpečí průjmu. Draslík, který je obsažen především v okopaninách, většinou nechybí. Při přebytku způsobuje poruchy plodnosti. Síra ve formě sirnatých aminokyselin (methlonín, cystin a cystein) je součástí všech tkání, zvláště kůže, vlny, peří a kožešin.

5. Vitamíny podporují základní životní funkce, zvyšují využitelnost krmiva a tím snižují jejich spotřebu, zvyšují přírůstky živé hmotnosti, zvyšují odolnost proti faktorům vnějšího prostředí, významně ovlivňují reprodukci, ovlivňují biologickou hodnotu živočišných produktů.

Vitamín A podporuje růst, obranyschopnost, vidění. Nedostatek způsobuje poruchy reprodukce, růstu, snížení odolnosti proti infekčním chorobám a poruchy nervového systému. Zdrojem je kvalitní seno, zelená píce, mrkev i řepa.

Vitamín  D vzniká v organismu v době, kdy je vystaven slunečnímu záření. Společně s vápníkem a fosforem se podílí na tvorbě kostí, má sedm provitamínů, z nichž nejúčinnější je D 4 u savců a D 3 u drůbeže. Zdrojem je rybí tuk.

Vitamín E – jeho nedostatek způsobuje nekrózu jater, světlé zbarvení svaloviny, postihuje pohlavní orgány. Je nazýván vitamínem plodnosti. Ovlivňuje využitelnost ostatních vitamínů, především vitamínu A. Je obsažen v zelené píci a obilných klíčcích. Vitamín K je nazýván i jako proti krvácivý, ovládá propustnost cév a je obsažen v zelené píci.

Vitamín B vytváří celý komplex, např. B1, B2, B6, B12 – ovládá látkový metabolismus, krvetvorbu a nervový systém. Králík má vlastní zdroj – požíráním vlastních výkalů – koprofagii. Zdrojem je dále zelená píce, kvalitní úsušky, otruby.

Vitamín C ovlivňuje metabolismus aminokyselin, aktivitu jater a slinivky břišní, chrání před infekcemi a je to zároveň účinný antistresový faktor. Králíci jsou soběstační, deficit  je ojedinělý. Zdrojem je zelená píce, čerstvé okopaniny, ovoce a zelenina.

A které přípravky lze chovatelům doporučit ?Konvit (obohacuje krmnou dávku o vitamíny, podává se nejlépe v míchanicích), Plastin (doplňuje krmivo o minerální látky, nejlépe podat v míchanicích), Supervit S (komplexní doplněk vitamínů), vodorozpustný  vitamín B komplex (tekutá forma určená k podávání v nápoji), vitamín A +D2 (tekutá forma určená k podávání v nápoji), Vitaplastin (doplněk minerálních o míchanice), Roboran (kombinovaný vitamínový přípravek ve formě prášku, lze podat v míchanici či nápoji).

 

Můj jídelníček   

1) Seno - králík ho prý potřebuje denně (podporuje trávení a obsahuje vápník a hořčík). K dostání je ve zverimexech v malých pytlech. Pozor - nepodávejte ho nedosušené nebo staré a zažloutlé.

2) Hotové krmivo - dají se koupit jednak granule (většinou jsou z vojtěšky, takové malé zelenohnědé válečky nebo     kolečka) a také různé směsi (základem je obilí, slunečnice, kukuřice a různé bývá přidáváno třeba sušené ovoce). Nebo ovesné vločky jako pamlsek, pro zakrslíky.

3) Zelené krmení - je velmi důležité, protože je bohaté na bílkoviny a vápník. Takže hurá ven, tam můžete sbírat: listy pampelišek, jitrocelů, černobýl, lebedu, řebříček, kostival, merlík, zaječí pysk, vojtěšku, bílý jetel a mladé kopřivy. Ostatní rostliny mohou být jedovaté, takže sbírejte jen to, co opravdu znáte! Z kuchyně můžete králíkovi nosit mrkev a mrkvovou nať, salát, ředkvičkové listy, celerovou nať, kedlubny a jejich listy, listy hrachu a fazole, slunečnice. Z ovoce pak jablko, hrušku.

4) Něco na hlodání - aby si králík opotřebovával řezáky a nepřerůstaly mu. Poslouží starý tvrdý suchý chleba - pozor na plíseň. Králíček nepohrdne ani mladou větvičkou, tady zase opatrně, aby nebyly jedovaté, postřikované nebo zmrzlé.

5) Pitná voda - bezpodmínečně by měla být k dispozici čerstvá a čistá! Ani šťavnaté krmivo ji nenahradí. Já přidávám do vody přípravek ACIDOMID proti nemocem jako je kokcidióza..atd.Velmi se u mě osvědčil a stojí pár korun. (500 ml cca 70Kč, 1l cca 90 Kč)

Pár výrobků které stojí za to..

AMIVIT: Tekutý přípravek který obs. L-karnitin,vitamíny a aminokyseliny v koncentraci odpovídající potřebě králíků.Díky L karnitinu zvyšuje využitelnost vitamínů z tuků (A D E K) přirozenou cestou z potravy.

POUŽITÍ: v situacích jak o je stres. stav, zdrav. zásah, vysoký infekční tlak,nedostatek vitamínů a aminokyselin.Podprouje rychlou regeneraci org. po onemocnění.Doporučuje se podávat v období březosti,mláďatům v obd. růstu v zimě když je nedostatek vitamínů ve výživě.

PODÁVÁ SE: do vody 10ml/1l . Spolu s AMIVITEM doporučují podávat také OPTIMIN.

Cena: 500ml  cca 130 Kč, 1l  cca 200 Kč

OPTIMIN: podporuje imunitní systém, zlepšení zdrav. stavu a zvyšení užitkovosti.

POUŽITÍ: zejména v situacích jako je stres, zdrav. zásah,neostatek min.látek,podporuje rychlou regeneraci org. po onemocněních v chovu.

PODÁVÁ SE: 10ml/1l vody

Cena: 500ml cca 70 Kč, 1l cca 200 Kč

RABITIN:pomáhá zvýšit užitkovost v chovu králíků.

POUŽITÍ: již při odstavu mlaďat, u samců v době připouštění zvyšuje kvalitu ejakulátu, podporuje zabřeznutí samic a lepší vývoj plodů.Mláďata se pak rodí s vyšší hmotností a lepší imunitou.Tímto se podpoří imunita a tzn. sníží se úmrtnost.

Lze použ. i u dospělých králíků kde zvyšuje přírustek kosterního svalstva, podporuje imunitní systém.

PODÁVÁME: 1ml/1 kg živé hmotnosti do vody

Cena: 500ml cca 120 Kč, 1l cca 200Kč

Za levnější ceny můžete koupit přímo u výrobce :Aquamid s.r.o., Krátká 2, Hustopeče u Brna,

                                                                                          TEL:5 194 138 38  www.aquamid.cz

TOPlist